❮ Tilbage til Arrangementer

Bolsjekogning for hele familien (Vejle)

Nu er det tid til bolsjekogning for både børn og voksne!

Vi har allieret os med Maria, der er en haj til at koge bolsjer med forskellige farver og smag. Hun hjælper os i gang og vejleder os gennem hele arrangementet, så vi alle ender ud med en flot bunke bolsjer, der dufter indbydende og er lige til at smage på.

Maria har alt det udstyr, vi skal bruge til bolsjekogningen, så det eneste du skal overveje at medbringe, er et forklæde. Hvis ikke du allerede har et godt forklæde liggende, har vi lidt ekstra med fra cøliakiforeningen, der kan købes for 100 kr. på dagen (kun voksenstørrelse). Du kan ligeledes medbringe en kagedåse eller bøtte, hvis du gerne vil have bolsjer med hjem fra arrangementet.

Alle er velkommen, både store og små. Vi stiller op til en sideløbende tegnestation, hvor børn og barnlige sjæle kan snuppe sig en pause undervejs. Hvis vejret er til det, er der også mulighed for at holde sig en pause på skolens legeplads.

Arrangementet foregår lørdag d. 15. marts kl. 12.30-16.30 i skolekøkkenet på Lindved Skole, Sognegårdsvej 1, 7100 Vejle.

Det koster kun 25 kr for medlemmer og 40 kr for ledsagere, der ikke er medlem, at være med - uanset alder.

OBS: Vidste du, at hele din husstand kan blive familiemedlemmer af DCF og dermed deltage til medlemspris. Se her, hvordan du gør.

 

Arrangement

Tidspunkt: 15-03-2025 12:30

Tilmelding

Tilmeld dig